Nejdříve si ujasněme, co je modernismus?

Modernismus (z francouzštiny moderne - moderní) je to, co je v současnosti módní. Proto koncept modernismu neustále mění své základní charakteristiky, protože to, co bylo trendem včera, dnes jsou již zastaralé myšlenky. Takže držet krok s trendy je někdy docela obtížné. Pokud hovoříme o tom, co se dnes nazývá modernismem, tak se jedná o minimum detailů, přírodní materiál, jednoduchou konstrukci, jasné linie a tvary, přirozené barvy.

Dům v moderním stylu znamená praktičnost, rozpočet a zároveň dostatečný komfort pro celou rodinu. Tyto domy jsou obvykle stavěny za pomoci individuálního projektu architekta.

Hlavní rysy modernismu:

  • Využití převážně nových technologií a materiálů pro stavebnictví
  • Hlavní důraz je kladen na funkčnost a praktičnost, s takovým záměrem jsou vytvářeny projekty domů.
  • Odmítnutí potřeby celkové a luxusní výzdoby fasád ve prospěch lakonického designu.
  • Národní zvláštnosti stylu.

Stavební materiály. Dům v moderním stylu je obvykle postaven z betonových nebo keramických tvárnic. Hlavními materiály jsou sklo a dřevo, stejně jako beton.

Barevná škála. V interiéru i exteriéru se používají světlé odstíny (bílá, šedá, světle šedá, béžová), nebo teplé barvy (čokoládová, béžová, černá). Obě tyto možnosti jsou v Evropě velmi oblíbené.

Zasklení. Panoramatická okna jsou charakteristickým rysem moderního domu.

Design interiéru modernismu - bezpodmínečný minimalismus.

Krásným příkladem moderní architektury a designu, stejně jako tzv. "Přátelský dům" je tento dům, venkovská rezidence v kanadském Torontu (viz foto níže).

Otevřené uspořádání propojuje zóny do jednoho velkého studia. Množství vzduchu je podtrženo mnoha skleněnými příčkami a bílou barvou stěn, lehkými schodišti s dřevěnými schody na schodnicích, které jsou dokonale kombinovány s dřevěnými panely po celém domě. Osvětlení je zajištěno svítidly loftového stylu – bodová světla ve stropě a stěnách, stejně jako designově stylový lustr. Sedací nábytek je s koženým nebo semišovým čalouněním, s kováním a skříňky se skříněmi a jsou vyrobeny ze dřeva. V jídelně židle a stůl jsou vyrobeny ze dřeva, čalounění židlí je z vlněné tkaniny s hrubou texturou.

Latest Posts
>