Stavebnictví v Česku se rozvíjí všemi směry. Výstavba vícepatrových skladů ale postupuje na novou úroveň. Developerské a logistické společnosti se chystají postavit širokou síť distribučních center o ploše více než 100 tisíc metrů čtverečních – což je více než dvojnásobek již existujících skladů.

Díky umístění v centru Evropy se z Česka stalo centrum rozmístění skladů pro sousední země. Centra a velkoobchodní sklady se umisťují na hranici s Německem a v blízkosti hlavního města. To se týká jak tradičních retailerů, tak i internetových obchodů.

Na severu Prahy sídlí centrum americké obchodní společnosti VF Corporation; což je gigant, jenž se převážně zabývá výrobou oděvů a módních doplňků, které prodává přes maloobchodní síť.
Prostřednictvím logistického komplexu developerské společnosti P3 VF Corporation zásobuje celou Evropu výrobky značek Wrangler, Lee a The North Face.

Loni se ve městě Bor u Tachova otevřel sklad irské oděvní maloobchodní sítě Primark, zaměřené na pánskou a dámskou módu, a podle názoru některých specialistů, se tato síť stává konkurenceschopnou vůči retailerům jako Zara, H&M a Gap. Přestože Primark své obchody v Česku nemá (první připravuje v Praze), přepravní společnost DHL transportuje zboží této společnosti ze západní části Česka do obchodů v západní Evropě.

Loni bylo za podpory investiční společnosti Accolade a developerské společnosti Panattoni v Chebu otevřeno velké centrum Tchibo. Uvedené společnosti též plánují vstup na trhy nejen centrální a východní Evropy, ale i Německa.

Projektování logistických center

Při projektování logistických center naši specialisté provádějí výpočet ocelových konstrukcí s přihlédnutím k povětrnostním vlivům, sněhovým a seizmickým namáháním.

Hlavní rolí logistického centra je zodpovědné skladování zboží, což vyžaduje návrh optimálního řešení infrastruktury (plán místností, přepravní spojení), a také všech potřebných systémů a komunikací.

Používají se následující moderní systémy:

 • vytápění a elektroinstalace pro zabezpečení vhodných teplotních podmínek pro skladování zboží,
 • připojení na vodovod a kanalizaci pro zabezpečení hygienických norem,
 • ventilace a klimatizace,
 • požární a bezpečnostní systémy.

Moderní logistické centrum zpravidla představuje multifunkční komplex o rozloze několika tisíc metrů čtverečních, proto projekt může dodatečně zahrnovat řešení:

 • skladových prostor,
 • elektrické rozvodny,
 • kotelny,
 • vodovodní sítě,
 • kancelářských prostor,
 • administrativního komplexu,
 • obytných místností (šatny, sprchy, salónky, jídelny),
 • ostrahy.

Projektování logistického centra se provádí s přihlédnutím k nárokům technologického procesu a transportní logistiky: hlavním trasám nákladní dopravy, nakládce-vykládce dodávek, čekacím plochám pro dodávky, pohodlnému skladování zboží.

Etapy stavby

První stavební etapou je zhotovení základů. V projektové dokumentaci se uvádí způsob zhotovení základů, který závisí na zvláštnosti půdy a její únosnosti.

Kostru logistického centra tvoří ocelové konstrukce. Nosné konstrukce dovolují značně zkrátit dobu výstavby, což je obzvlášť aktuální pro výstavbu velkých ploch.

Nosné konstrukce a stěny oplášťujeme sendvičovými panely, jejichž používání má řadu výhod před jinými izolačními materiály. Izolační sendvičové panely se vyrábějí z kvalitních materiálů, které jsou velmi pevné a odolné vůči korozi, zabezpečí dlouhou životnost vašemu logistickému centru.

Kromě toho sendvičové panely jsou ideálním řešením pro úpravu centra, ve firemním stylu. Díky rozsáhlé škále barev panelů se dá nejen postavit sklad, ale udělat z něj jedinečný designový prvek.

Latest Posts
>